آشنایی با تاریخچه و صنعت لاستیک سازی

امروزه کمتر کسی در دنیا وجود دارد که انواع لاستیک را ندیده باشد و نشناسد. لاستیک‌ها در دنیای امروز کاربردهای بسیار زیادی دارد. اگر با شنیدن نام لاستیک اولین کاربردی که به ذهنتان می‌آید استفاده از آن برای خودرو می‌باشد باید بدانید که لاستیک‌ها کاربردهای بسیار بیشتری مخصوصا در صنعت دارد. شرکت لاستیک سازی اسپادانا بسپار به عنوان یکی از پیشگامان این صنعت در ایران شناخته می‌شود و همواره تلاش کرده بهترین محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. برای آشنایی بیشتر با این صنعت در ادامه مقاله همراه ما باشید.

صنعت لاستیک سازی

لاستیک چیست و چه خواص و مزایایی دارد؟

به ماده‌ای که دارای خاصیت کشتسانی یا الاستیک باشد، لاستیک می‌گویند. لاستیک تاریخچه دیرینه‌ای دارد و دارای خواص و ویژگی‌های مفید زیادی است. صنعت لاستیک نیز هم اکنون به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع اقتصادی نوظهور در جهان شناخته می‌شود و شرکت‌های مختلفی در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

به لاستیک در حالت خام و یا حالت غیر مرکب، پلیمر نیز می‌گویند. مهم‌ترین خاصیت لاستیک‌ها، کش آمدن آن‌ها محسوب می‌شود. لاستیک‌های طبیعی در زمان کش‌آمدن حرارت را از دست می‌دهند و در زمان برگشت به حالت اولیه حرارت را جذب می‌کنند. لاستیک‌ها خاصیت ارتجاعی کم، ازدیاد طول و انقباض بالا دارند.

یکی از مزایای اصلی لاستیک‌ها این است که می‌توان با کم و زیاد کردن ترکیبات آن‌ها می‌توان به خواص دلخواه دسترسی پیدا کرد. در فرایند لاستیک سازی، برای رسیدن به برخی از خواص لاستیک نیاز به یک پروسه زمانی طولانی داریم، به همین دلیل پلیمر خام معرف ترکیبات و خواص لاستیک در حالت پایانی نیست و همین موضوع باعث افزایش قیمت آن شده است.

یکی دیگر از خاصیت‌های مهم لاستیک‌ها، خاصیت فنری آن‌ها است که با توجه به این خاصیت از آن‌ها به عنوان میراکننده نیز استفاده می‌شود. لاستیک‌ها فاسد شدنی نیستند و به طور عادی نیاز به روغن کاری ندارند. با گذشت زمان سختی لاستیک‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند، به ‌طوری که پس از ولگانیزه کردن لاستیک‌ها، پس از چند ساعت در دمای معمولی محیط، سختی لاستیک‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند.

صنعت لاستیک سازی

لاستیک سازی در جهان

برای اولین بار ساکنین آمریکای جنوبی از لاتکس درختی به نام Hevea برای جلوگیری از نفوز آب استفاده کردند. در سال 1735 دانشمندان انگلیسی و فرانسوی تحقیق مشترکی برروی درخت و سنتز آن انجام دادند و در همان زمان توانستند لاستیک را کشف کنند.

در آن زمان انگلیسی‌ها آن را به‌نام پاک‌کن و فرانسوی‌ها آن را به نام کائوچو نامیدند. سال‌ها بعد یک دانشمند انگلیسی با اضافه کردن کربن به آن، خواص مکانیکی لاستیک‌ها را افزایش داد. در سال 1823 میشل فاراده دانشمند انگلیسی اولین لوله لاستیکی را ساخت و در سال 1823 تا 1839 دانشمندان انگلیسی و آمریکایی با اعمال ولکانیزاسیون، تحول بسیار بزرگی را در صنعت لاستیک سازی ایجاد کردند. از سال 1900 استفاده از لاستیک‌ها محبوبیت زیادی برخوردار شد و از آن‌ها برای ساخت دوچرخه‌ها و اتوموبیل‌ها استفاده شد.

تولید و تقاضای این کالا از همان سال‌ها به شدت افزایش یافت تا در سال 1930، از لاستیک‌ها برای در وسایل نقلیه و هواپیماها استفاده شد. امروزه از لاستیک‌ها هم به‌صورت طبیعی و هم به‌‌صورت مصنوعی در زمینه‌های مختلف صنعتی، تجاری و مصرف‌ کننده‌ها استفاده می‌شود. اگرچه روشهای مختلفی برای تولید لاستیک وجود دارد، اما استفاده از لاستیک‌های اکسترود شده به دلیل استحکام بالا، یکنواختی و قابل تنظیم بودن، گزینه بسیاری مناسب و محبوبی برای تولیدکنندگان می‌باشد.

صنعت لاستیک سازی پس از کشف نحوه گالوانیزه کردن آن، به سرعت رشد کرد و هم اکنون این صنعت به عنوان یک صنعت اقتصادی بسیار مهم شناخته می‌شود. از لاستیک‌ها در موارد زیادی مانند تایر کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه، شیلنگ‌ها، تسمه‌های نقاله، صفحات لاستیکی، تسمه‌های V شکل و خیلی موارد دیگر می‌توان استفاده کرد که این‌ها نشان‌دهنده اهمیت بالای صنعت لاستیک سازی می‌باشد.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *