آشنایی با الاستومرها،خواص و کاربرد آنها

پلیمرها از نظر منشاء تولید به دو دسته طبیعی و سنتزی طبقه بندی می شوند.در بین این دو دسته ،پلیمرهای دیگری تحت عنوان الاستومرها هستند که هم منشاء طبیعی دارند و هم بطور سنتزی تولید می گردند.الاستومر به پلیمری گفته می شود که خاصیت کشسانی داشته باشد و با این خاصیت است که الاستومرها از سایر پلیمرها متمایز می گردند.الاستومرها به شکل خام ،خواص مطلوبی ندارند و بدتر ازهمه اینکه چسبنده اند و تحت فشار شکل گرفته ولی بعد از رهایش فشار بلافاصله شکل حاصل را از دست می دهند.

با کشف پدیده ولکانیزاسیون توسط گودیر و هنکوک این نقیصه برطرف و متعاقب ان مواد افزودنی با خواص متنوع به الاستومرهای خام افزوده و به این ترتیب هرگونه خواص تعیین شده از قبل برای محصولات لاستیکی قابل حصول گردید.برای ساخت یک محصول لاستیکی ابتدا پایه الاستومری ان بر حسب خواص محصول نهایی از یکی از طبقات سه گانه الاستومرها،یعنی الاستومرهای مصارف عمومی،مصارف صنعتی و مهندسی در یکی از سه حالت فیزیکی مایع،پودر یا جامد برحسب نوع محصول و ماشین الات فرایند انتخاب می گردد.

گاهی یک الاستومر بطور تنها،بخوبی جوابگوی خصوصیات مطلوب و تعریف شده محصول نهایی نمی باشد،در این صورت می توان از الیاژهای دو یا چند جزئی الاستومرها جهت رسیدن به خواص مطلوب استفاده کرد.پس از انتخاب الاستومر مورد نظر،فرمولاسیونی شامل کلیه مواد مورد نیاز که معمولا بیش بر9 مورد هستندجهت نیل به خواص محصول نهایی طراحی می گردد.

کلیه مواد به ترتیب به الاستومرپایه افزوده شده و از امیزش این مواد به یکدیگر در دستگاههای فراورش ،امیزه ای خام بدست می اید که برای شکل دهی و ساخت محصول اماده شده است و بر حسب اینکه محصول نهایی چه شکلی داشته باشد تحت فرایندهای شکل دهی فشاری،تزریق،انتقالی یا اکستروژن به محصول تبدیل و بعد از پخت بوسیله یکی از تکنیکهای رایج،اماده مصرف می گردد.
پرکننده ها،نرم سازها،کمک فرایندها،عوامل ولکانیزاسیون،شتاب دهنده ها،فعال کننده ها،ضد اکسنده هاو…از جمله مواد افزودنی به الاستومر پایه می باشند.

تعریف الاستومر

الاستومرها را کائوچو نیز نامگذاری کرده اند.کائوچو از ریشه کائو به معنی اشک و چو به معنی درخت امده است که توسط سرخپوستان امریکای جنوبی در قرن 15 نامگذاری شده است.کلمات رابر و الاستومر دارای معانی به تعبیر زیرهستند:
رابر: به معنی پاک کننده.
الاستومر:به معنی پلیمر کشسان،تعریف واقعی ماده ای است که در فارسی انرا لاستیک می شناسیم.
پایه پلیمر کلیه محصولات لاستیکی به دو شکل می باشد،یا بصورت الاستومرخالص و یا الیاژی از دو یا چند الاستومر می باشد.

انتخاب الاستومر پایه بر چند اساس انجام می گیرد:

  1. کاربرد محصول
  2. فرایند اختلاط
  3. فرایند شکل دهی
  4. قیمت

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *